واردات غلات به ایران

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

واردات به ایران در کنار تولیدغله و دانه های مغذی در بازار داخل، یک مسئله مهم برای خودکفایی یا تعدیل قیمت این مواد مغذی محسوب می ‌شود.

خدمات بازرگانی پیرامون واردات و صادرات غلات توسط شرکت های تجارتی در جهان انجام می گیرد.

مهم ترین مسئله‌ای که در واردات غلات به ایران وجود دارد این است که آیا میزان تولید انواع غلات در ایران به اندازه‌ای است که بتواند نیاز به واردات را مرتفع سازد یا خیر؟

واردات غلات

 

غلات

بازار غله ایران

خوشبختانه کشور ایران در تولید محصولات کشاورزی، غلات و حبوبات به خودکفایی رسیده است

و توانسته حجم بازار را متعادل کند و مازاد تولید را به کشورهای دیگر صادر نماید.

با این وجود، هنوز هم شاهد آن هستیم که واردات غلات انجام می گیرد و قیمت گذاری محصولات تولید داخل را با تغییراتی مواجه ساخته است.

یکی دیگر از مسائلی که در واردات غلات به ایران وجود دارد مسئله تولید محصولات فرآوری شده

به عنوان محصول جانبی از غلات است. به طور مثال، دانه آفتابگردان یا دانه کتان وارد ایران می ‌شود تا به منظور تولید روغن های گیاهی به مصرف برسد. این در حالی است که ایران در تولید دانه های روغنی مغذی، باز هم به خودکفایی دست پیدا کرده است.

با توضیحاتی که در منابع مختلف درباره تولید غلات، واردات غلات یا صادرات آنها منتشر شده، تقریباً

یک دوگانگی وجود دارد که نشان می دهد بازار داخل، بازار صادراتی و وارداتی چندان هماهنگ نیست!!

در کنار واردات غلات، واردات حبوبات نظیر عدس، نخود، گندم و انواع لوبیا اهمیت پیدا می کند. در برخی از دوره‌های زمانی شاهد آن بودیم که واردات حبوبات به دلیل تولید مازاد داخل، تقریباً کاهش پیدا کرد اما این مسئله دائمی نیست و ممکن است باز هم تغییر داشته باشد.

نگاهی بر وضعیت واردات غلات از روسیه

شرکت های بازرگانی زیادی در ایران در حوزه واردات غله از روسیه فعالیت می‌کنند. عمده محصولاتی که از روسیه وارد ایران می شود شامل ذرت، گندم و جو است. واردات ذرت، گندم و جو، هم برای مصارف داخل و هم برای خوراک دام انجام می گیرد.

کشور ایران در واردات غلات از روسیه در جهان رتبه بالایی را به خود اختصاص داده است.

برای واردات گندم از روسیه، ایران در جایگاه دوم قرار دارد و از نظر واردات جو،

در جایگاه چهارم قرار گرفته است. این در حالی است که حجم زیادی از بازارهای روسیه به

صادرات میوه و سبزی تازه از ایران اختصاص دارد. حجم واردات انواع  غله از روسیه در

چند سال اخیر با کاهش مواجه بوده است. تعرفه صادراتی و وارداتی در گمرک و افزایش

قیمت ارز و دلار در بازار جهانی، عوامل مهمی هستند که این بازار را با تغییرات زیادی مواجه ساخته اند.

واردات غلات از روسیه به ایران برای معاملات خرید جو و گندم تقریباً رشد مثبت داشته است. 

نه تنها کشور ایران بلکه کشور عربستان و ترکیه هم بازارهای خوبی برای واردات غلات از روسیه دارند. 

برای این کشورها هم مسئله تعرفه‌گمرکی بسیار مهم است.

صادرات غلات-iliyatejarat-ایلیا تجارت-ایلیا تجارت نانو رز

 

غلات

 مراحل واردات غلات  از روسیه به ایران

واردات غله از روسیه به ایران، قوانین تقریباً سختگیرانه‌ای دارد. تعرفه های گمرکی در حال افزایش هستند و قیمت دلار و ارز در بازار، نوسان زیادی دارد. از طرف دیگر، احتمال شیوع کرونا برای فرایندهای صادراتی و وارداتی بسیار بیشتر خواهد شد. می توان امیدوار بود که با رعایت موارد بهداشتی و اجرای دستورالعمل های مربوطه بتوان حجم معاملات صادرات به روسیه یا واردات غلات از روسیه را کنترل کرد.

به طور کلی برای واردات  غله از روسیه، قیمت‌گذاری صحیح ضرورت دارد.

شرکت‌هایی که قصد واردات از روسیه را دارند و می خواهند با شرکت های

بازرگانی روس تجارت کنند، باید مجوزهای مربوطه را از سازمان یا نهادهای

وابسته دریافت کرده باشند.

تسلط به قوانین گمرکی، صدور پیش فاکتور خرید یا فروش، قرارداد حمل و نقل، بیمه محموله وارداتی و اطلاع از قوانین و تعرفه های محصولات وارداتی، موارد دیگری هستند که برای واردات  غله  از روسیه باید به آنها تسلط داشته باشید.

یکی از نکاتی که فرایند واردات غلات از روسیه در کوتاه ترین زمان را ممکن می سازد این است که شما دقیقاً بدانید که کدام یک از غلات در ایران بازار خوبی دارد و قیمت فروش آن به نفع مصرف کننده می باشد.

اگر یکی از انواع غلات را از روسیه وارد کنید اما در ایران بازار خوبی نداشته باشد، چیزی جز ضرر و زیان در پی ندارد. پیشنهاد می‌کنیم فهرستی از انواع  غله وارداتی از روسیه را فراهم کنید و قیمت ‌گذاری آن را یادداشت نمایید. سپس با یک تحقیق کامل در بازار تعیین کنید که کدام یک از غلات، بهتر به فروش می رسد.

برای واردات غلات از روسیه، کارت بازرگانی ضرورت دارد. از طریق شخص حقیقی یا شرکت های حقوقی می توان کارت بازرگانی دریافت کرد اما مراحل صادرات و واردات، هم به تجربه نیاز دارد و هم باید بازار را به خوبی بشناسید.

نگاهی بر کشورهای صادرکننده و واردکننده غله در جهان

اگر نگاهی بر منابع جهانی بیاندازید و آمارهای صادرات و واردات  غله را در جهان بررسی کنید،

از نظر تولید، صادرات یا واردات، کشورها رتبه بندی شده اند. در یک بررسی، ۵ کشور بزرگ و برتر

در جهان برای تولید انواع  غله رتبه بندی شده اند. طبق این دسته بندی، کشورهای چین، آمریکا،

هندوستان، روسیه و فرانسه در رتبه اول تا پنجم از نظر تولید غلات می باشند.

از آنجایی که انواع غلات متفاوت هستند، رتبه بندی واردات غلات و صادرات  غله برای هر گروه این دانه های مغزی به صورت جداگانه تعریف می شود.

کشور آمریکا، بزرگترین صادر کننده غلات در جهان است.

این آمار در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسیده و نشان می‌دهد که حدود ۱۵ درصد از صادرات

غلات جهان به این کشور اختصاص دارد. 4 کشور برتر جهان شامل آرژانتین، اکراین، روسیه

و برزیل در کنار آمریکا، بزرگ ترین صادرکنندگان  غله در جهان هستند. حدود ۴۴ درصد از حجم صادرات غلات به این چهار کشور اختصاص دارد.

همچنین آمارهای صادرات و واردات غلات نشان داده است کشور ژاپن، بزرگترین وارد کننده

غلات در جهان است.  سهم این کشور چیزی نزدیک به ۵ درصد از واردات غلات جهان می باشد.

در کنار کشور ژاپن، کشورهای مصر، چین، مکزیک و ایران بزرگترین وارد کننده  غله محسوب می شوند که سهم کل آنها نزدیک به ۴۴ درصد است.

واردات غله رتبه بندی کشورهای جهان به صورت زیر نمایش داده می شود:

 • ژاپن
 • مصر
 • چین
 • مکزیک
 • ایران
 • عربستان
 • کُره
 • اسپانیا
 • هلند
 • ترکیه
 • ایتالیا
 • اندونزی
 • فیلیپین
 • ویتنام
 • آلمان
 • آمریکا
 • الجزایر
 • برزیل
 • بلژیک
 • کلمبیا
 • عراق
 • مالزی
 • مراکش
 • نیجریه
 • انگلستان
 • پرو
 • بنگلادش
 • یمن
 • فرانسه
 • امارات متحده عربی
 • کانادا
 • تایلند
 • آفریقای جنوبی
 • پرتغال
 • شیلی

صادرات غلات-iliyatejarat-ایلیا تجارت-ایلیا تجارت نانو رز

 

صادرات  غله 

برای اینکه تمام کشورهای جهان را از این نظر بررسی کنید یا بتوانید

آمار صادرات و واردات را در سال های ۲۰۱۹ یا قبل از آن به صورت دسته بندی شده ملاحظه کنید.

غلات گیاهانی یک ساله هستند .یعنی چرخه زندگی خود را یک ساله طی می کند.

گونه های سردسیری غلات مانند: گندم و جو و چاوداردر فصل پائیز و اوایل بهار

کاشته می شوند و در اواسط و اواخر تابستان برداشت می شود. گونه های گرمسیری غلات مانند: برنج،ذرت، ذرت خوشه ای د ارزن با توجه به شرایط آب و هوایی در اواخر بهار یا اوایل تابستان کشت می شود و در اواخر تایستان و یا اوایل پائیز برداشت می شود‌‌. ذرت و برنج به ترتیب از اساسی ترین غلاتی هستند که به کشور وارد می شوند.

اما با این وجود همچنان در حال واردات  غله هستیم!!!

کاوه زرگران  دبیر کل کانون انجمن های سلفی صنایع غذایی  کشور براساس آمار گمرک ایران در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد:سرانه مصرف  غله  و نان در ایران بالاتر از متوسط جهانی است.

 

دانه‌های در زمره‌ی بزرگ‌ترین منابع تامین کننده‌ی انرژی از مواد غذایی در جهان به حساب می‌آیند. سه نوع از پرمصرف‌ترین آنها شامل گندم، برنج و ذرت می‌شود.

 

علی‌رغم مصرف گسترده، اثرات بهداشتی  کاملا بحث‌‌برانگیز است. برخی بر این باورند آن‌ها از ضروری‌ترین عناصر رژیم غذایی سالم هستند، درحالی‌که گروه دیگری تصور می‌کنند که غلات ممکن است، مضر باشند.

 

 

غله چه هستند؟

دانه غلات  دانه‌هایی کوچک، سخت و دانه‌های خشک خوراکی هستند که روی گیاهان علف‌مانند، به نام غلات رشد می‌کنند.

آن‌ها غذای اصلی بسیاری از کشورها هستند و تا حد زیادی، بیشتر از هر گروه مواد غذایی دیگر، انرژی غذایی سراسر جهان را فراهم می‌کنند.

 نقش عمده‌ای در تاریخ بشر ایفا کرده‌اند و پیشرفت در زمینه‌ی کشاورزی غلات، چنان عمده است که باعث توسعه تمدن می‌شود.

انسان‌ها عمده مصرف‌کنندگان دانه ی غله هستند اما غلات برای تغذیه و فربه کردن دام نیز استفاده می‌شود. هم‌چنین غلات می‌توانند به محصولات غذایی مختلفِ فرآوری‌شده نیز بدل شود.

 

به ندای درونتان گوش کنید

دقیقا همانند دیگر امور در زمینه‌ی تغذیه، تمام موارد ذکر شده نیز به افراد بستگی دارد.

مادامی که عمدتا غله کامل مصرف می‌کنید و در مجموع به مصرف غله علاقه‌مند هستید، احساس خوبی نسبت به خوردن آن دارید، پس به نظر نمی‌رسد هیچ دلیل خوبی برای اجتناب از آن‌ وجود داشته باشد. از سوی دیگر، اگر شما غلات را دوست ندارید و یا اگر مصرف غلات حس ناخوشایندی در شما پدید می‌آورد، پس هیچ ضرری در اجتناب از آن وجود ندارد.

غلات در زمره‌ی مواد غذایی ضروری جای نمی‌گیرند و حاوی هیچگونه مواد مغذی نیستند که امکان تامین آن از مواد غذایی دیگر وجود نداشته باشد. در پایان، غله برای برخی خوب و مفید است و برای برخی دیگر، نه. اگر غله را دوست دارید، میل کنید. اگر آن‌ها را دوست ندارید یا اگر مصرف آن حس بدی به شما می‌دهد، از آن‌ها اجتناب کنید. به همین سادگی.

بعضی از رژیم‌های غذایی فاقد غله، برای سلامت مفیدند

مطالعات متعددی در زمینه‌ی رژیم‌های غذایی فاقد غله انجام شده است. این شامل رژیم غذایی کم کربوهیدرات و رژیم‌های غذایی سرخپوشان نیز می‌شود.

رژیم غذایی سرخپوشان در قاعده کلی از غلات اجتناب می‌کند، اما رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات به دلیل اینکه حاوی کربوهیدرات هستند، غله را حذف نمی‌کنند.

بسیاری از مطالعات در هر دو گروه کم کربوهیدرات و سرخپوشان نشان می‌دهد که این رژیم‌های غذایی می‌توانند به کاهش وزن، کاهش چربی شکمی و بهبود شاخص‌های مختلف سلامت منجر شود.

این مطالعات به طور کلی منجر به تغییر هم‌زمان بسیاری از چیزها می‌شود، بنابراین نمی‌توان گفت که فقط حذف غلات بر سلامت تاثیر گذار است. اما آن‌ها به ‌وضوح نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی برای سالم بودن نیازی به غلات ندارد. از سوی دیگر، رژیم‌های مدیترانه‌ای که عمدتا حاوی غلات فراوانی است، مستلزم مطالعات بیشتر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای هم‌ چنین اثرات مفیدی روی سلامت دارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس را کاهش می‌دهد. با توجه به این مطالعات، هم رژیم‌های غذایی دارای غلات و بدون غلات، می‌تواند متضمن سلامت باشند.

 

درست مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر، همه غلات یکسان خلق نشده‌اند. آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تمایز بین غله کامل و غله تصفیه شده است.

 

امروزه، رایج‌ترین غله های تولیدی و مصرفی را ذرت (یا بلال)، برنج و گندم تشکیل می‌دهد. غله های دیگری که به مقدار کمتری مصرف می‌گردد شامل جو، جو دوسر، ذرت خوشه‌ای، ارزن، چدار و چند نوع دیگر است.

اگر ما از تمام غذاهایی که حاوی مواد ضد مغذی هستند، اجتناب کنیم، پس نتیجتا مواد غذایی زیادی برای خوردن وجود نخواهد داشت. به عبارتی، روش‌های سنتی تهیه‌ی غذا مانند خیساندن، جوانه زدن و تخمیر می‌تواند بسیاری از مواد ضد مغذی را کاهش دهد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

هیچ نظری وجود ندارد

  درباره ما

  شا میتوانید هر روزه بهترین و جدید ترین مطالب روز دنیا را در ایلیا تجارت نانو رز مشاهده کنید ،لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

  آخرین مطالب

  آخرین اخبار ها را دریافت کنید

  در خبرنامه ی هفتگی ما عضو شوید

  error: Content is protected !!