صادرات محصولات پتروشیمی

به طور کلی می توانیم، محصولات پتروشیمی را به سه دسته ی متنوع تقسیم بندی نماییم. دسته ی اول از محصولات پتروشیمی، محصولات بنیادی هستند که شامل اتیلن، پروپیلن، گوگرد، بنزین،آمونیاک و غیره می باشند.

این محصولات بنیادی در واقع اساس و بنیاد کار تولید در پتروشیمی را تشکیل می دهند. دسته ی دوم از محصولات پتروشیمی را محصولات واسطه می نامند

که شامل مواردی همچون PVC، اتیلن گلیکول، ملامین و غیره می شوند. این دسته از محصولات پتروشیمی، دسته ی اول را برای تبدیل به محصول نهایی آماده می کنند.

دسته ی سوم یا همان دسته ی نهایی، محصولات نهایی هستند که شامل مواردی همچون الیاف مصنوعی، لاستیک، وسایل پلاستیکی، کودهای شیمیایی، وسایل پزشکی و غیره خواهند شد. این محصولات عموما برای مصارف عمومی و صنایع مختلف، در اختیار مردم قرار میگیرند. خوشبختانه صادرات محصولات پتروشیمی به سایر کشورها از جانب ایران می تواند در طیف وسیعی انجام شود. اما مانند هر صادرات دیگری، برای صادرات محصولات پتروشیمی نیز اولویت با کشورهای همسایه می باشد. بنابراین متوجه شدیم که صادرات محصولات پتروشیمی می توانند شامل محصولات پزشکی، انواع لباس، محصولات خانگی، محصولات غذایی و کشاورزی نیز باشد. حال با هم برویم و در ادامه ببینیم که صادرات این محصولات بیشتر به کدام کشورها انجام می شود.

 

صادرات مواد پتروشیمی به ترکیه

صادرات مواد پتروشیمی به ترکیه، خیلی ماجرای دور از انتظاری نیست چرا که همانطور که در انتهای پاراگراف قبلی برایتان شرح دادیم، اولویت هر کشوری برای تجارت، ابتدا کشورهای همسایه ی خود می باشند. ترکیه نیز یکی از همسایگان بسیار موفق و فعال ایران محسوب می شود که اتفاقا ایران رابطه ی بسیار خوبی با این کشور دارد. جالب است بدانید که خود ترکیه نیز در زمینه صنایع پتروشیمی و تولید محصولات پتروشیمی، فعالیت دارد اما فعالیت این کشور در زمینه ی تولید محصولات پتروشیمی تنها درصد کمی از نیازهای داخلی این کشور را تامین می کند. از این رو ترکیه نیازهای خود در زمینه ی انواع مواد پتروشیمی را به واسطه ی واردات تامین می نماید.

آموزش صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه

صادرات نیز مانند هر صادرات دیگری، باید زیر لوای قوانین و مقررات وضع شده در کشور مبدا و مقصد باشد. یعنی شما ابتدا باید بدانید که ترکیه برای واردات انواع محصولات پتروشیمی به کشور خود چه محدودیت ها، عوارض و قوانینی را وضع نموده است. بعد از این موضوع، نوبت به یک بازاریابی استاندارد برای محصولات و مواد پتروشیمی می رسد. بله؛ این محصولات نیز مانند هر محصولات صادراتی دیگری به بازاریابی و شناخت نیاز بازار احتیاج دارد.

بعد از اینکه تمامی این مراحل انجام شد، شما باید ببینید که نیازهای داخلی بازار ترکیه بیشتر بر روی چه نوع محصولاتی از محصولات پتروشیمی متمرکز است. بعد از اینکه ابعاد مختلف بازار را شناسایی کردید و خریداران خود را یافتید، حالا نوبت به صادرات و معامله می رسد.

اگر در این زمینه تازه کار هستید، می توانید از شرکت های فعال در زمینه های مختلف تجارت کمک بگیرید، مشاوران این مجموعه ها شما را برای رسیدن به هدفتان راهنمایی خواهند کرد.

صادرات محصولات پتروشیمی-iliyatejarat-ایلیا تجارت-ایلیا تجارت نانو رز

شرکت صادرات محصولات پتروشیمی

شرکت صادرات محصولات پتروشیمی، شرکتی است که در زمینه ی صادرات انواع مواد پتروشیمی فعالیت می کند و این را کاملا تخصصی و حرفه ای انجام می دهد. عموما مقاصد صادراتی شرکت های اینچنینی، کشورهایی مانند چین، محدوده ی خاور میانه، هند، آفریقا و سایر مناطق دیگر می باشد.

فعالیت های شرکت صادرات محصولات پتروشیمی، عموما در زمینه ی فروش و عرضه ی محصولات تولیدی پتروشیمی و فرآورده های نفتی، خرید مستقیم و بدون واسطه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با هدف صادرات به بازارهای جهانی، از منابع داخلی و ایرانی، ارائه انواع خدمات مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی مانند، کشتیرانی، مخزن داری، انبارداری و غیره، فروش محصولات پتروشیمی در بورس، واردات مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات پتروشیمی، ارائه ی خدمات مربوط به بیمه ی محموله های حمل و نقل محصولات پتروشیمی، اطلاع رسانی درباره ی وضعیت بازار ایران و جهان برای تجارت محصولات پتروشیمی در زمینه های مختلف برگزاری پروژه ها، مصرف محصولات و عرضه ی آن ها و غیره می باشد.

ظرفیت تولید و صادرات صنعت پتروشیمی چقدر است؟

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در نقشه راه صنعت پتروشیمی در مجموع ۱۰ طرح از طرح‌های جهش دوم هنوز باقی مانده است

که باید به بهره‌برداری برسند و ۴۰ طرح نیز در قالب طرح‌های جهش سوم از جمله طرح‌هایی هستند که پس از سال ۱۴۰۰، (از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴) به بهره‌برداری می‌رسند،

این مجموعه ۴۰ طرح، ظرفیت این صنعت را از ۱۰۰ میلیون تن به ۱۳۳ میلیون تن می‌رساند که سرمایه‌گذاری مورد نیاز آن ۲۰ میلیارد دلار است.

صادرات ۲۵ میلیون تن محصول

وی به ارزآوری صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: در سال‌های 1397 تا 1399 که به تنظیم بازار ارز نیاز داشتیم صنعت پتروشیمی به‌طور کامل با سیاست‌های بانک مرکزی همکاری داشت.

بیش از ۸۰ درصد ارز خود را تحویل بانک مرکزی داده‌اند که این ارز صرف اقلام موردنیاز برای کشور می‌شود، تصریح کرد: ارزی که صنعت

پتروشیمی از محل صادرات به دست می‌آورد، مشخص است که صرف چه چیزی شده یا در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است.

صادرات ۷۰ درصد محصولات

وی به طرح متانول سبلان که در عسلویه به بهره‌برداری رسید، اشاره و تصریح کرد: ظرفیت این طرح یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن بوده و حدود ۴۰۰ میلیون دلار نیز برای آن سرمایه‌گذاری شده

که از سوی بخش خصوصی انجام شده است، همچنین درآمد سالانه آن حدود ۴۱۰ میلیون دلار و در زمان ساخت حدود ۴ هزار ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی و در زمان بهره‌برداری نیز بیش از ۸۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

محصولات پتروشیمی مواد شیمیایی و پلیمری‌ای هستند که از نفت یا گاز طبیعی به دست می‌آیند.

آن‌ها بخش مهمی از صنایع شیمیایی و پلیمری هستند زیرا تقاضا برای مواد پلاستیکی و مصنوعی به طور مداوم درحال رشد است

و از طرفی سهم عمده‌ای در اقتصاد و جامعه امروز دارند. از این محصولات برای تولید هزاران محصول مختلف که مردم روزانه استفاده می‌کنند ، استفاده می‌شود.

صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشیمی یک صنعت رقابتی است که شامل نوآوری‌های تخصصی قابل توجهی است و از دیدگاه اقتصادی، یک صنعت سودآور بوده که طریق از

خرید و فروش محصولات پتروشیمی در سطح بازار جهانی، سودآوری فوق‌العاده‌ای را به ارمغان خواهد آورد. از نظر حجم تولید، این صنعت تقریباً ۱۰ درصد

از کل نفت و گاز طبیعی جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس ارزش محصول، صنعت پتروشیمی سهم بیشتری از کل صنعت نفت و گاز را

از آن خود کرده است که نشان دهنده ارزش بالای محصولات پتروشیمی در مقایسه با انواع سوخت‌ها است.

صادرات محصولات پتروشیمی-iliyatejarat-ایلیا تجارت-ایلیا تجارت نانو رز

تقسیم‌بندی صنایع پتروشیمی

خوراک ها

خوراک ها هیدروکربن های خامی هستند که از پالایش نفت خام توسط تقطیر و فرآیندهای گرمایی و کاتالیستی به دست می آیند. به عنوان مثال هیدروکربن های گازی و نفتا از تقطیر اتمسفری نفت خام حاصل می شوند. به طور مشابه بنزن ، تولوئن و زایلن که از ریفورمینگ کاتالیستی و کراکینگ کاتالیستی حاصل می شوند، مواد اصلی برای تولید محصولات نسل دوم (مواد میانی) هستند.

بنزن ، تولوئن ، زایلن و سایر آروماتیک ها به عنوان محصولات جانبی از سایر فرآیندهای پتروشیمی نیز بدست می آیند. از این رو خوراک لازم برای واحدهای پتروشیمی یا مستقیما از پالایشگاه ها تامین می شوند و یا از سایر فرآیندها بدست می آیند. گاز طبیعی و محصولات پالایشگاه منابع اصلی برای تامین خوراک پتروشیمی ها هستند.

مواد میانی (ترکیبات میانی)

کراکینگ حرارتی اتان، پروپان، بوتان و نفتا تولید گاز ، اولفین ها (اتیلن، پروپیلن، بوتیلن ها، استیلن و غیره) و مایعات (بنزن ، تولوئن، زایلن و غیره) می کند. اولفین ها مواد اولیه (مونومرها) برای واحدهای پلی اولفین هستند. اولفین ها همچنین با سایر ترکیبات هیدروکربنی و یا غیر هیدروکربنی برای تولید وینیل کلراید، اتیلن گلیکول، اتیلن اکساید و غیره واکنش می دهند و این ترکیبات مواد اولیه برای تولید پلیمرهای مختلف هستند.

در شکل زیر دسته بندی به شکل جزئی تری صورت گرفته و آروماتیک ها جزو مواد پایه قرار داده شده اند.

محصولات نهایی

با استفاده از ترکیبات واسطه فوق انواع پلاستیک ها، لاستیک، الیاف، حلال، رنگ و غیره تولید می شوند. واکنش های پلیمریزاسیون، این مونومرها یا واسطه ها را به پلیمرهای مختلف ، محصولات رزینی و مایع تبدیل می کنند. پلاستیک ها به عنوان محصول نهایی به صورت گرانوله، اکسترودی، پودر، قرص و غیره از واحد خارج می شوند. این پلاستیک ها سپس توسط دستگاه های تزریق، قالب گیری و غیره به محصولاتی مانند کیسه، فیلم، مبلمان و غیره تبدیل می شوند. واکنش های شیمیایی مختلفی در فرآیندهای پتروشیمیایی نقش دارند که بسیاری از آنها کاتالیستی و تحت تاثیر گرما هستند.

مواد پتروشیمی در چه حوزه هایی به کار برده می شوند ؟

حوزه سلامتی

داروهایی مانند استیل سالیسیلیک اسید (تسکین دهنده درد) ، آنتی هیستامین ها ، ضد باکتری ها، شربت سینه ، روان کننده ها و غیره همگی از مواد پتروشیمیایی تولید می شوند. همچنین رزین ها نیز در فرایند تولید و خالص سازی داروها مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات پتروشیمی در صنایع آرایشی و بهداشتی

محصولات آرایشی و بهداشتی امروزه از مصرف بالایی در میان جوامع مختلف برخوردار هستند، هر چند در سال های اخیر تلاش برای جایگزین نمودن ترکیبات طبیعی با مواد شیمیایی مورد استفاده در آنها در حال انجام بوده است اما بسیاری از مواد پتروشیمیایی مورد استفاده در آنها هنوز غیر قابل جایگزین هستند. برخی از ترکیباتی که در لوازم آرایشی بهداشتی استفاده می شوند عبارتند از فنول اکسی اتانول، واکس ها و غیره.

صنعت اتومبیل سازی

امروزه تولید اتومبیل های سبک تر و دارای استحکام بیشتر به یکی از اولویت های تولید کنندگان تبدیل شده است. پلیمرها و کوپلیمرها که بخش بزرگی از آنها محصولات پتروشیمی هستند کمک زیادی در این زمینه به تولیدکنندگان کرده اند. مثالی از این ترکیبات پلی اتیلن سولفید است که در ساخت بخش های مختلف یک خودرو می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

جدول انواع محصولات پتروشیمی

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

هیچ نظری وجود ندارد